مقدمه

شرکت گلدنت با توجه به توانایی‌ها و امکانات فنی‌-تخصصی و با استفاده از تجربیات خود و به منظور بهینه‌سازی و هم‌افزایی ظرفیت‌های موجود، با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و پایگاه اشتراک دانش (پاد)، متولی امر مهم “ارتباط میان صنعت و دانشگاه" می باشد. این اقدام به منظور سازمان­دهی یکپارچه دانش و اطلاعات شرکت­ های دانش‌بنیان و سایر صنایع (بخصوص در حوزه ICT)، استفاده بهینه از ظرفیت‌های این شرکت‌ها و همچنین تسهیل اشتراک‌گذاری دانش تئوری و عملی می­باشد.


سامانه شاهکار

سامانه شاهکار (“شبکه احراز هویت کاربران ایران" ) سامانه ای برای احراز هویت کاربران اینترنت در ایران می باشد که توسط سازمان تنظیم و مقررات ارتباطات رادیویی تولید شده است که در سال 1394 به صورت آزمایشی راه اندازی شد و پس از آن کلیه اپراتورها و … در ایران موظف به استفاده در سیستمهای خود شدند.

این سامانه با هدف یکپارچه‌سازی و احراز اصالت سرویس‌گیرندگانِ سرویس‌های ارائه‌شونده توسط سرویس‌دهندگان طراحی و پیاده‌سازی‌ شده است. این سامانه جهت فراهم آوردن “امکان صحت‌سنجی" اطلاعات اعلامی سرویس‌دهنده برای سرویس‌گیرندگان با مراجع تطبیق، “اعمال سیاست‌ها و محدودیت‌های قانونی"، “تولید گزارش‌های مدیریتی" و “جست‌و‌جوی اطلاعات" مورد استفاده قرار می گیرد.

شاهکار وظیفه احراز هویت سرویس هایی از قببل سیم‌کارت‌ها، خطوط ثابت تلفن و اشتراک‌های اینترنت، PAP و SAP ، Mobile Wi-Fi  و …. را دارد و در راستای هدف افزایش امنیت و همچنین ارائه خدماتی مانند صدور سیم‌کارت، صدور خط تلفن ثابت، صدور اشتراک اینترنت و … تولید شده است.
کلیه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی دارنده سرویس نظیر سیم‌کارت، خطوط تلفن ثابت، مشترکین سرویس‌دهندگان اینترنتی و … سرویس‌گیرنده این پروژه هستند که این خدمات از طریق مراجع تطبیق (سازمان‌هایی که احراز اصالت از طریق اطلاعات موجود در پایگاه‌های داده‌ی آن‌ها صورت می‌گیرد) مشخص شده ارائه خواهد شد.

سامانه شاهکار برای اولین بار در پروژه جاری Public Wi-Fi شرکت رایتل، توسط شرکت گلدنت در بهمن 94 راه اندازی شد. وسعت اجرای این طرح بر روی مناطق تجاری (مانند مجتمع پالادیوم) و غیر تجاری (مانند نقاط مرزی ایران و عراق ، ساختمان اجلاس و مجموعه کاخ سعدآباد) بوده است و در حال توسعه نیز می باشد.